CICERONAS IR KONTROLĖ

Iš pradžių galvojau: reikia parašyti ką nors paprasto, lengvai suskaitomo, kad surinkti daugiau like’ų ar share’ų (ech ta viliojanti tuštybės mugė),  bet šitos mintys jau sukasi pora savaičių: nepaleidžia, ginčijasi, rašosi, braukosi… Na, nusprendžiau, nepaleidžia, vadinasi, reik užrašyt ir pasidalint, kiek gi galiu aš viena niurkytis. Tai prašau…

Prieš 2000 metų Romėnų filosofas Ciceronas įvardijo šešias žmonijos klaidas, kurias ši daranti amžiai iš amžių:
1) iliuzija, kad asmeninė pergalė įmanoma tik sutriuškinus kitą;
2) polinkis kankintis dėl dalykų, kurių negalima pakeisti arba atitaisyti;
3) įsitikinimas, kad dalykas yra neįmanomas, kadangi mes jo negalime atlikti;
4) nenoras atsisakyti menkaverčių siekių;
5) nesirūpinimas proto vystymu ir tobulinimu, įpročio skaityti ir mokytis neugdymas;
6) stengimasis priversti kitus tikėti tuo, kuo mes tikime, ir gyventi taip, kaip mes gyvename.

Dabar galima liūdnokai konstatuoti, kad ne amžiai iš amžių, o tūkstantmetis iš tūkstantmečio.

Dėl tokio stabilumo man peršasi keletas išvadų, su kuriomis nebūtina tuoktis, bet apie kurias verta susimąstyti:
a) aišku, kas negerai – taikli indikacija jau gera pradžia.
b) aišku, kad tai asmeninė žmogaus atsakomybė, o ne kaltė kokios tai nepalankios istorinės aplinkos.
c) aišku, kad reikia veikti dabar, nes geresni laikai neateis, (na, nes per 2000 metų vis dar neatėjo).

Taigi, aišku KĄ PAČIAM žmogui reikia KEISTI DABAR (žinoma, tuo atveju, kai yra noras keisti).

KODĖL ŽMONĖS TAIP ELGIASI
Prieš ryžtantis ką nors keisti, protui, dažniausiai, reikia daugiau informacijos ir argumentų, šiuo atveju, kad ir atsakymo į klausimą, o kodėl žmonės taip elgiasi? Peržvelgus visus punktus, panašiausios atrodo dvi priežastys: nežinios baimė (3, 5 punktai) ir noras kontroliuoti (1, 2, 4, 6 punktai).

NEŽINIOS BAIMĖ
Nežinios baimė, tai to paties noro kontroliuoti išdava. Mes bijome to, ko nežinome, nes negalime to kontroliuoti. Pavyzdžiui, trečias Cicerono punktas – įsitikinimas, kad dalykas yra neįmanomas, kadangi mes jo negalime atlikti – tai savisaugos programa suteikianti komfortišką iliuziją, neva mes žinome visus būdus, kaip reikia daryti. O įsivaizduokite, jums kas nors nesigauna, bet jūs žinote, kad kitiems tai puikiai sekasi, ar jaučiate kylantį nerimą, nusivylimo jausmą ir galiausiai atmetimą? Puikiausias pavyzdys – šabloninis mąstymas tarp sunkiai galą su galu suduriančių žmonių apie tai, kad visi turtingieji – tai sukčiai, įgiję turtus nesąžiningu būdu. Arba jei aš stoviu stotelėje ir laukiu troleibuso, o pro šalį važiuoja graži blondinė su nauju džipu, tai viskas aišku kokiu būdu ji jį gavo, nes jei aš leisčiau sau galvoti, kad ji tiesiog pati užsidirbo tokį automobilį, tai mano smegenys užduotų klausimą, o tai kodėl tu pati dar to nepadarei? O kam man toks nepatogumas ir nesmagumas? Daug paprasčiau jaustis sąžiningu ir garbingu žmogumi ir, deja, būtent dėl to neturinčiam turto.

Su penktu punktu – nenoru tobulinti protą – dar paprasčiau: daugiau skaitai – daugiau sužinai, daugiau sužinodamas suvoki, kiek dar daugiau tu nežinai. Čia jau ir Sokrato žodžių iš dainos neišmesi: žinau, kad nieko nežinau.
Pastebėjote, kad mažai apsišvietę ir siaurų žinių žmonės dažnai mėgsta sakyti – aš viską žinau. Ir jie visiškai teisūs.
Atkreipkite dėmesį į paveikslėlį. Įsivaizduokite, kad geltona spalva pažymėta zona, tai yra visa tai, ką jūs žinote. Juoda zona, einanti aplink geltoną, tai yra žinios, kurių jūs žinote, kad nežinote. Pilka zona, tai yra žinios, kurių jūs net neįsivaizduojate egzistuojant.

IMG_2392
Žmogaus, kuris žino mažai (paveikslėlyje pavaizduotas kaip „a.“), juoda zona – žinios, kurių jis žino, kad nežino – yra daug mažesnė, nei daug labiau apsišvietusio žmogaus (paveikslėlyje pavaizduotas kaip „b.“). T.y. mažiau apsišvietusio žmogaus suvokiama nežinojimo zona yra ženkliai mažesnė, nei labiau apsišvietusio žmogaus. Pavyzdžiui, vyras skiria 7 spalvas, moterys – 24, restauratorius – 3400 atspalvių. Kaip jums atrodo, kuriam daugiausiai kyla klausimų šia tema, ir kuris mano, kad jam dar daug reikia sužinoti?

NORAS KONTROLIUOTI
Punktai apie norą kontroliuoti – gana akivaizdūs. Beje, neapsigaukime tais žmonėmis, kurie sako, kad aš nieko nekontroliuoju, nes aplinka, likimas ne/sėkmė ir visi kiti šunys tai daro už mane. Tai kitas kontrolės kraštutinumas, kai žmogus, norintis kontroliuoti viską, suvokia kad tai neįmanoma ir užima aukos poziciją, taip naudodamas kontrolės formą – manipuliaciją.


Taigi, pirminis išvardintų silpnybių motyvas – NORAS VISKĄ KONTROLIUOTI.

Paradoksas slypi tame, kad iš tiesų mes kontroliuojame labai mažai. Vieno tyrimo rezultatai teigia, kad tik 6 iki 12 procentų mūsų gyvenimo yra mūsų pačių valioje.

O kodėl mes viską norime kontroliuoti, kai mums suteikta tik maža dalis šios galimybės?
Galbūt dėl to, kad mes, kaip teigiama Biblijoje, esame sukurti pagal Dievo paveikslą ir dėl to norime to, ką sugeba jis – valdyti viską. Galbūt dėl to, kaip teigia Vedų mokytojai, kad būtent dėl savanaudiško noro kontroliuoti kitus mes ir siunčiami į žemę mokytis. Bet kokiu atveju, tai yra įsodinta mums giliai ir tarpsta ilgus metus.

PABAIGAI

Pabaigai dar pora pastebėjimų – šios mūsų klaidos ar silpnybės, tai ne mūsų pačių susigalvotos bėdos, ir netgi ne tėvų palikimas, o mažiausiai poros tūkstančių metų programa. Nežinau, ar jus tai turėjo paguosti ar išgąsdinti, bet čia svarbūs du momentai:
1) jūs nesate išskirtiniai, nes tai vyraujanti visos žmonijos silpnybė;
2) reikės labai daug kantraus darbo, kad šią programą pakeisti.

Beliko klausimai:
Ar norime keistis?
Keistis į ką?
Ir kaip tas pokytis turi būti daromas?

 

BUS DAUGIAU (JEI BUS ĮDOMU).

2 komentarai “CICERONAS IR KONTROLĖ

Pridėti Jūsų

  1. Sesiais konkreciais punktais zmogus isvardijo tiesas, kurios siais laikais ispletojamos i begales atskiru knygu. Gaila, kad perskaiciau nakti, sunku bus uzmigti kai atrodo jog Ciceronas tiesiai i mane pirstu baksnoja 🙂 gal jis parase ir ka nors ka zmonija per amzius daro gerai? 🙂

    Paspaudė "Patinka": 1 person

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: